Kontakt ze mną

Osoby zainteresowane moimi wyrobami lub innymi zleceniami mogą się ze mną kontaktować przez Internet: jaxos222@gmail.com

niedziela, 13 marca 2011

Wełna z jaków


Jaki należą do rodziny krętorogich i zamieszkują Tybet. Istnieją dwie główne rasy: jak dziki i jak udomowiony. Jaki dzikie, najczęściej czarne, przebywają głównie w górzystych okolicach Himalajów na granicy śniegu. Zimą schodzą w doliny. Rasę udomowioną reprezentują osobniki w różnych kolorach, aczkolwiek najpopularniejsze są zwierzęta czarne i białe. W całej populacji tych zwierząt spotykamy najwięcej jaków czarnych oraz trochę białych i szarych.
Ponad 90 procent światowej populacji jaków liczącej blisko 15 mln sztuk, żyje w Tybecie w Himalajach. Przeciętny dorosły jak waży około 450 kg. Imponująco wygląda w takim pięknym ubranku, prawda?

Jaki dostarczają trzech różnych rodzajów runa, wykorzystywanego przez nomadów w ich codziennym życiu. Najgrubsza wełna z brzucha używana jest do wyrabiania tkanin na namioty oraz poduszek na siodła. Nieco delikatniejsze włosy (medium-grade), pochodzące z grzbietu i boków jaka, są surowcem do produkcji np. koców czy narzut. Najdelikatniejszą wełnę mają jaki na szyi. Nazywana jest nhambe i przypomina w dotyku bardzo miękki kaszmir.
Z wełny z jaków produkowane są również piękne szale, podbijające swoim urokiem takie paryskie domy jak np. Sonia Rykiel
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz