Kontakt ze mną

Osoby zainteresowane moimi wyrobami lub innymi zleceniami mogą się ze mną kontaktować przez Internet: jaxos222@gmail.com

wtorek, 1 marca 2011

Andy – wełniany Sezam (część pierwsza)

Wszystkie zwierzęta wielbłądowate, żyjące w Andach, dzielimy na cztery grupy: alpaki, lamy, guanako i wikunie (wigonie). Alpaki, pochodzące od nadal żyjących dziko wikunii, zostały przed wiekami udomowione. Udomowiono również lamy, wywodzące się od guanako. Tak wygląda drzewo genealogiczne wielbłądowatych w Andach:

Znane są dwie rasy alpak (Lama pacos): huacaya i suri. Zwierzęta należące do pierwszej z nich odznaczają się masywną budową ciała i gęstą pokrywą włosową przyrastającą rocznie z szybkością do 12 cm. Suri są nieco mniejsze i delikatniejsze, ale posiadają wyjątkowo piękną, lekko karbowaną wełnę przyrastającą rocznie nawet o 20 cm. Alpaki suri stanowią zaledwie kilka procent całej populacji tych zwierząt. 
Malutka alpaka w Peru. Śliczna strasznie.
 W Andach żyje około 8,8 mln sztuk wielbłądowatych (alpaki, lamy, guanako i wikunie), z czego alpaki stanowią około 44 procent. Światowym liderem w hodowli tych zwierząt jest Peru, gdzie populacja alpak wynosi około 3,2 milionów. Pozostałe alpaki żyją w  Boliwii i Chile. Od 1984 roku zaczęto eksportować alpaki do innych krajów: najpierw do USA, potem do Australii. Dzisiaj alpaki spotykamy nie tylko Stanach, gdzie jest ich grubo ponad 100 tysięcy, ale także w Australii (100 tysięcy) oraz kilkakrotnie mniejsze ilości w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Od kilku lat na farmach w Polsce hoduje się również kilkaset alpak.
Alpaka suri
http://www.alpaca-central.com/informationonalpacas.html
Alpaki, wywodzące się od dzikich do dzisiaj wikunii, zostały udomowione w Andach ponad 6000 lat temu. Ich wełnę porównuje się do kaszmiru. Jest miękka, doskonale izoluje, pięć razy cieplejsza od wełny owczej, nie powoduje uczuleń. Cieniutka warstwa lanoliny sprawia, że alpaka jest odporna na wodę. Występuje w ponad 22 naturalnych kolorach. 
Alpaki są strzyżone raz do roku, w ciepłej porze. Tradycyjnie proces ten odbywa się nożycami, a czasami do dzisiaj ostrym ostrzem aluminiowej puszki. Największym przetwórcą wełny z alpaki jest Peru, przerabiając także większość produkcji boliwijskiej. Po wszystkich procesach oczyszczających i przygotowujących, wełna jest farbowana, a potem przędziona i sprzedawana na cały świat.
O jakości wełny z alpak decyduje m.in. grubość włókna oraz z której części zwierzęcia pochodzi określona wełna. W kwestii średnicy włókien są różne standardy, w zależności od kraju czy producenta. Są one w zasadzie bardzo zbliżone, aczkolwiek występują niewielkie różnice. I tak np. w Boliwii i innych krajach istnieją cztery rodzaje włókien: baby alpaca ((20-23 mikronów), super fine (24-26), adult (27-34) oraz coarse (30-34). Natomiast w Peru spotykamy jeszcze najdelikatniejszą wełnę o nazwie royal alpaca której średnica wynosi mniej niż 19 mikronów. Z kolei długość włókien zaczyna się od 5,5 cm, najdłuższe mają 8cm.
 
Na powyższym rysunku widać, z której części alpaki jest najlepsza wełna. Wełna tzw. prime zaznaczona jest na niebiesko i uczciwi sprzedawcy nie mogę jej łączyć z wełną drugiego i trzeciego rodzaju. Różnie jednak z tym bywa. Generalnie jednak renomowane firmy mają alpaki najwyższego gatunku. 

W drugiej części tekstu Andy - wełniany Sezam będzie o wikuniach.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz