Kontakt ze mną

Osoby zainteresowane moimi wyrobami lub innymi zleceniami mogą się ze mną kontaktować przez Internet: jaxos222@gmail.com

środa, 20 kwietnia 2011

Bawełna Pima, czyli Pima cotton

Uważana za najlepszą bawełnę na świecie Pima pochodzi z wybrzeży Peru, a najdawniejsze ślady sięgają czasów około 3000 p.n.e. Z czasem uprawa tej bawełny rozszerzała się w Ameryce Południowej, a w erze Kolumba dotarła do Indii Zachodnich. Bardzo szybko stała się podstawowym produktem uprawianym na plantacjach przez niewolników, a w drugiej połowie XVII wieku Barbados został pierwszą brytyjską kolonią eksportującą bawełnę.
Około 1786 roku uprawa bawełny przeniosła się na wyspy wzdłuż wybrzeża Atlantyku w stanach Georgia i Południowa Karolina.. Z czasem tereny te przeszły pod uprawę innego gatunku bawełny amerykańskiej Gossypium hirsutum, który stanowi dzisiaj 95 procent upraw bawełny w Stanach Zjednoczonych. Pozostałe 5 procent - to bawełna Pima, zwana Supimą, uprawiana głównie w Kalifornii.
Nazwa bawełny honoruje Indian Pima, którzy na początku XX wieku pomagali prowadzić amerykańską eksperymentalną farmę departamentu rolnictwa w Sacaton w Arizonie.
Bawełna Pima jest kategoryzowana jako ELS cotton, czyli Extra Long Staple, a więc bawełna o długich włóknach. Poza tym jest ona miękka, jedwabista, mocna i odporna na mechacenie. Obecnie bawełna ta uprawiana jest w Peru, podobnie jak przez wieki, głównie w dolinach Piura i Chira. Na wielu plantacjach bawełna jest nadal zbierana ręcznie.
Alpaka z bawełną Pima
Czysta bawełna Pima
Wiele sweterków, topów i innych wyrobów z bawełny Pima znajduje się na poniższej stronie:

2 komentarze:

  1. O tym szczerze nigdy nie słyszałem. Fajnie jest poczytać o faktach historycznych dotyczących włóczek itp. Ciekawe jak zostały wymyślone szydełka https://alewloczka.pl/pl/c/Szydelka/19 dzięki którym nasza włóczka zaczyna nabierać kształtów.

    OdpowiedzUsuń
  2. PIERWSZE SZYDEŁKO ZNACZNEJ WIELKOŚCI TO NASZ PALEC WSKAZUJĄCY.

    OdpowiedzUsuń