Kontakt ze mną

Osoby zainteresowane moimi wyrobami lub innymi zleceniami mogą się ze mną kontaktować przez Internet: jaxos222@gmail.com

środa, 20 kwietnia 2011

Wiosenny sweterek z bawełny w pasy

W tym sweterku są trzy rodzaje bawełny, połączone w  podwójne nitki i robione na drutach nr 6. Jedna z tych włóczek to Amalfi Debbie Bliss (70% bawełny, 15% wiskozy, 10% lnu i 5% jedwabiu, moteczek 50 g ma 100 metrów długości). Dwie pozostałe nitki - to polska 100% bawełna, ale dokładniejszych danych nie mam.

Szerokość sweterka - 42 cm, długość od ramion - 54 cm.
Nz przód nabieramy 54 oczka.
10 rzędów robimy ściegiem francuskim (po obu stronach oczka prawe).
10 następnych rzędów:
PS - oczko brzegowe nieprzerabiane, 20 lewych, 12 prawych, 20 lewych, oczko brzegowe.
LS - oczko brzegowe nieprzerabiane, 20 prawych, 12 lewych, 20 prawych, oczko brzegowe.
W 11. rzędzie (prawa strona) wyrabiamy warkocz:
oczko brzegowe nieprzerabiane, 20 lewych, 3 oczka zdejmujemy na drut pomocniczy z tyłu roboty, 3 oczka prawe, 3 oczka z drutu pomocniczego przekładamy z powrotem na lewy drut i przerabiamy je na prawo. Dalej przerabiamy 20 oczek lewych i ostatnie brzegowe.
Potem przerabiamy 12 rzędów tak samo jak pierwszych dziesięć rzędów po "ściągaczu":
PS o. brzeg, 20 l, 12 p, 20 l, o. brzeg.
LS o. brzeg, 20 p, 12 l, 20 p. o. brzeg.

Przerabiamy jeszcze 2 segmenty warkocza, czyli razem 28 rzędów (lub trzy, jeżeli sweterek ma być dłuższy).
Po skrzyżowaniu ostatniego warkocza robimy 2 rzędy i zaczynamy podkrój do szyi.
Musimy najpierw zakończyć środkowe 12 oczek i i od tego momentu robimy dwie części karczka z dwóch kłębków włóczki.  
Aby zrobić podkrój przy szyi, w co drugim rzędzie przerabiamy razem 3. i 2. oczko od końca robótki z lewej strony oraz 2. i 3. oczko od końca z prawej strony karczka. Zabieg ten powtarzamy 3 razy. Do końca przerabiamy potem prosto i na ramionach kończymy wszystkie równo wszystkie oczka.
Tył robimy tak samo jak przód, tylko w 1. rzędzie po "ściągaczu" francuskim dodajemy po jednym oczku przed warkoczem i od razu po warkoczu. Oczko to dodajemy z poprzecznej nitki między oczkami. i przerabiamy na prawo. Na końcu robótki (przed zakończeniem prosto wszystkich oczek na ramionach) te dwa dodane oczka spuszczamy aż do samego dołu. Wygląda to tak, jak "leci" oczko w pończochach.

Zszywamy sweterek na ramionach i z obu stron nabieramy oczka na rękawy (u mnie ok. 28-30 oczek). Środkowe 8 oczek  robimy na prawo, reszta na lewo. Warkocz skręca się tym razem tylko w jedną (dowolną) stronę. Praktycznie rękawy robimy prosto ok. 20 cm. Ostatnie 8-10 rzędów - ścieg francuski.
Wokół szyi nabieramy na okrągły drut oczka i robimy kilka centymetrów ściągaczem 1 x 1 lub 2 x 2.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz