Kontakt ze mną

Osoby zainteresowane moimi wyrobami lub innymi zleceniami mogą się ze mną kontaktować przez Internet: jaxos222@gmail.com

środa, 8 lutego 2012

Sweter z alpaki - część druga

Pierwsza część swetra jest tutaj
Dzisiaj końcówka, czyli przody + rękawy.
Na przody nabieramy po 44 oczka. Na początek przerabiamy ściegiem francuskim (wszystkie rzędy na prawo) tyle samo rzędów, ile z tyłu. U mnie było chyba 10 czy 12.

Dalej robimy warkocze, przekładając je co 12 rzędów. Wszystkie rzędy na lewej stronie robimy tak, jak schodzą z drutów, z wyjątkiem plisy (same prawe oczka). Plisę do dziurek i guzików robimy ściegiem francuskim na 6 oczek. Dziurki robimy "na oko", u mnie mniej więcej co 12 cm (tak żeby wyszło ich pięć).
Jednym słowem  rzędy na prawej stronie wyglądają następująco:
Prawa część swetra:
7 oczek lewych, 8 oczek prawych (warkocz), 1 oczko lewe, 3 oczka prawe, 1 oczko lewe, 8 oczek prawych (warkocz), 1 oczko lewe, 3 oczka prawe, 6 oczek prawych (na plisę). 
Lewa część swetra:
Wszystko robimy w odwrotnej kolejności, zaczynając od plisy:
6 oczek prawych, 3 oczka prawe, 1 oczko lewe, 8 oczek prawych (warkocz), 1 oczko lewe, 3 oczka prawe, 1 oczko lewe, 8 oczek prawych (warkocz), 7 oczek lewych.
Robimy cały czas tak samo, pamiętając o dziurkach i przekładaniu warkoczy po określonej liczbie rzędów. Na wysokości takiej samej jak z tyłu z obu stron końcowych robótki kończymy cztery oczka do podkroju pod pachy.
Na tej samej wysokości zaczynamy wykrój przy szyi. Cztery razy zbieramy po dwa oczka, co cztery rzędy.
Ja robiłam jedno oczko z oczek pierwszego i drugiego za plisą.
Z prawej strony robótki robimy dwa oczka razem na prawo (schylają się wtedy one w prawą stronę).
Z lewej strony robótki zdejmujemy na prawo pierwsze oczko za plisą, kolejne przerabiamy na prawo i przez oczko zdjęte przeciągamy oczko przerobione (oczko pochyla się w lewo).
Rękawy dorabiałam dobierając oczka od pach, po zszyciu przodu i tylu robótki na ramionach. Zwężyłam o kilka oczek na  całej długości rękawa, przerabiając co ok. 10 cm   po dwa oczka razem na obu końcach robótki. Na dole dorobiłam mankiet z włóczki boucle. Rękawy są długości 3/4.
Szczegóły powinny być widoczne na zdjęciach.
Jeśli coś niejasne, pytajcie śmiało!
Jak interesują Was inne przepisy na moje wzory, wystarczy tylko napisać. Jeżeli tylko będę mogła, od razu zamieszczę wskazówki, jak robić. A teraz zobaczcie zdjęcia.


1 komentarz: