Kontakt ze mną

Osoby zainteresowane moimi wyrobami lub innymi zleceniami mogą się ze mną kontaktować przez Internet: jaxos222@gmail.com

sobota, 14 stycznia 2012

Sweter beżowoszary z alpaki

Postanowiłam wreszcie zamieszczać trochą wzorów i instrukcji do wykonania różnych rzeczy na drutach. Może się komuś przyda. Wszystkie projekty, nawet jeżeli inspirowane dzisiejszą lub "wczorajszą" modą, są mojego autorstwa. Na początek proponuję sweter z alpaki - dzisiaj pierwsza część, czyli tył.
Jest to alpaka firmy Drops o nazwie Nepal i składzie: 65% wełny i 35 % alpaki. Kolor nr 0500. W motku 5 dag jest 75 metrów włóczki. Na tył wyszło mi prawie 20 dag, a mam tylko pół kilo, więc chyba nie starczy. Niestety takiego koloru nie ma już w żadnym sklepie. Najwyżej dokupię 2 motki innego i coś pokombinuję na rękawach i na przodzie.
Wczoraj zrobiłam tył:

Instrukcja dla rozmiaru mniej więcej M
Nabieramy 77 oczek na druty numer 6. Robimy kilka rzędów - same prawe. Następny rząd uważamy za pierwszy (prawa strona robótki). 
Na początek napiszę, jak robimy środek tyłu wzorem  angielskim (inaczej chyba półpatentowym czy nawet patentowym, bo w Internecie spotykamy różne nazwy).
Na lewej stronie robótki przerabiamy normalny ściągacz 1 x 1 czyli 1 oczko prawe, 1 oczko lewe, i tak do końca rzędu.
Na prawej stronie nad oczkami lewymi robimy lewe, natomiast prawe oczka robimy w ten sposób, że prawy drut wkładamy nie w pierwsze oczko na lewym drucie, ale w oczko niższe, tzn. z poprzedniego rzędu. W ten sposób po przerobieniu oczka na prawo, na prawym drucie mamy oczko złożone z dwóch nitek - oczko z przerabianego rzędu + oczko z niższego rzędu.
1 rząd - 5 o. lewych, 8 prawych (warkocz), 3 lewe, 8 prawych (warkocz), 3 lewe, 8 prawych (warkocz), siedem następnych oczek (w samym środku roboty}przerabiamy wzorem angielskim, i dalej 8 oczek prawych (warkocz), 3 lewe, 8 prawych (warkocz), 3 lewe, 8 prawych (warkocz), 5 oczek lewych.
2 rząd - tak jak schodzą z drutu, czyli 5 oczek lprawych, 8 oczek lewych, 3oczka prawe, 8 oczek lewych, 3 oczka prawe, 8 oczek lewych, 1 oczko prawe, 1 oczko lewe, 1 oczko prawe, 1 oczko lewe, 1 oczko prawe, 1 oczko lewe, 1 oczko prawe, 8 oczek lewych, 3 oczka prawe, 8 oczek lewych, 3 oczka prawe, 8 oczek lewych, 5 oczek prawych.
3,5,7,9,11 rząd tak jak rząd 1.
4,6,8,10,12 jak rząd 2.
Po przerobieniu 12 rzędów, w kolejnym rzędzie (trzynastym, prawa strona robótki) przekładamy warkocze. Nasze warkocze składają się z 8 oczek. Trzy warkocze z prawej strony robótki robimy tak:
cztery pierwszy oczka warkocza przekładamy na drut pomocniczy lub większa agrafkę i przekładamy do tyłu robótki, następnie przerabiamy kolejne 4 oczka warkocza na prawo, na lewy drut przekładamy cztery oczka z drutu pomocniczego lub agrafki i przerabiamy je na prawo. Podobnie robimy dwa kolejne warkocze.
Trzy warkocze z lewej strony robótki robimy tak samo tylko, że 4 oczka przełożone na drut pomocniczy zostawiamy z przodu robótki (a nie jak poprzednio z tyłu).
Po przerobieniu  8 przekładań, czyli 8 x 12 rzędów  = 96 rzędów, z obu stron robótki musimy zakończyć po 4 oczka (wycięcie pod pachy).Dalej robimy jeszcze 40-42 rzędy i kończymy robotę w jednym rzędzie.
Środkowe oczka angielskie sprawiają zupełnie nieprzewidywalny wcześniej efekt: na dole podnoszśąśrodek swetra do góry, przy szyi tworzą naturalny podkrój. Fajnie!
 W następnym tygodniu - druga część swetra.

1 komentarz:

  1. Zapowiada się piękny sweterek. Niecierpliwie czekam na efekt końcowy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń